SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK

W naszej szkole w klasach pierwszych realizowany jest program Sprawny Dolnoślązaczek, który ma na celu zaproponowanie nowych, bardziej atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z podstawą programową, zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej, rozwijanie sprawności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem koordynacji wzrokowo- ruchowej mającej istotne znaczenie w wykonywaniu czynności manualnych.

Ideą przewodnią programu jest zdobywanie przez uczniów określonych sprawności w 6 kategoriach: Rowerzysta – Turysta, Gimnastyk – Tancerz, Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz, Piłkarz – Nożny/Ręczny/ – Koszykarz –Siatkarz, Lekkoatleta, Pływak – Wodniak.

W każdym z tych bloków uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagrodzony zostaje odznaką.

Uczniowie z zapałem i pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, brali czynny udział w proponowanych zabawach i ćwiczeniach ruchowych. Zdobyli sprawności turysty uczestnicząc w pieszych wycieczkach i spacerach po najbliższej okolicy, sprawności lekkoatlety - biegi, skoki i rzuty to konkurencje, wyzwalające niezwykłe emocje, w których można poczuć ducha rywalizacji, a także sprawność piłkarza oraz tancerza.

Wizja zdobywania poszczególnych sprawności oraz możliwość umieszczania naklejek w legitymacjach sprawiły, że zajęcia wychowania fizycznego zyskały w oczach dzieci na atrakcyjności.

Autor: Edyta Twardysko